Farmaceuci powinni być mocniej zaangażowani w system ochrony zdrowia

Farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Pierwszym krokiem do zmiany modelu działania aptek, ze sprzedawcy w doradcę pacjenta, były szczepienia. Kolejnymi mogą być przeglądy lekowe i wypisywanie recept – przekonywali uczestnicy wydarzenia „Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022”.

Farmaceuci znaleźli się w ważnym momencie. Decyduje się los aptek, które mogą przestać być jedynie „sklepami z lekami”, a stać się punktami opieki nad pacjentami, funkcjonującymi w ramach systemu ochrony zdrowia. Pierwszymi próbami zmiany roli aptek było uruchomienie w nich szczepień przeciw COVID-19 i grypie oraz rozpoczęcie pilotażu przeglądów lekowych.

– Farmaceuci są gotowi. Trwający obecnie pilotaż przeglądu lekowego już teraz pokazuje, jak znaczącą rolę w optymalizacji farmakoterapii może odegrać  farmaceuta. Aby poradził  on sobie z trudnymi  klinicznymi wyzwaniami przeglądu lekowego  potrzebne jest bardzo praktyczne przygotowanie. Aktualnie prowadzony pilotaż ma zdefiniować nie tylko kształt przyszłej usługi ale także model i kształt szkolenia farmaceutów oraz stworzyć standard współpracy z lekarzami – tłumaczyła dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator Ministerialnego Pilotażowego Programu Przeglądu Lekowego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Naszymi działaniami powinniśmy dążyć do maksymalnego skrócenia ścieżki pacjenta. Farmaceuci okazują się w tym procesie kluczowi, co mogliśmy zresztą zaobserwować w minionym sezonie szczepień” – podkreślał dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji (ZZPF). – Dzisiejszą galą chcieliśmy docenić ich zaangażowanie w dbanie o stan zdrowia Polaków i pokazać wszystkim, jak dużo może zdziałać sektor farmaceutyczny w Polsce – dodał.

Jak zauważył dr hab. nauk med. Filip Szymański, dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW, informowanie i promowanie szczepień to obowiązek wielu środowisk. Lekarze i farmaceuci, ale też naukowcy, nauczyciele, dziennikarze powinni stale przypominać, że szczepienia są ważne, gdyż zmniejszają ryzyko zgonu.

– Szczepienia to dobro. Dziękuję środowisku farmaceutów, że wsparli nas prowadząc szczepienia. Covid jest ważny, ale nie zapominajmy o grypie, która także daje poważne powikłania – powiedziała Agnieszka Gorgoń-Komor, Senator RP.

Wtórował jej Artur Białoszewski, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii.

– Zmiany były trudne, bo dopuszczenie szczepień w aptekach było nierozumiane przez wiele środowisk. Udowadniacie, że się da, jesteście ambasadorami sukcesu – mówił.

Podczas gali prof. Paweł Piątkiewicz z Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW przedstawił wyniki badania „Wpływ szczepień przeciwko COVID-19 na przebieg COVID-19 w populacji polskiej”.

– Ocenialiśmy wpływ rodzaju szczepionki na przebieg COVID-19. Pacjenci, u których od szczepienia minęły więcej niż 24 tygodnie, zdecydowanie najrzadziej wymagali pobytu na oddziale intensywnej terapii. Nie ma innej opcji niż program szczepień, a decyzje dotyczące milionów pacjentów muszą być oparte na badaniach – mówił przedstawiając wnioski z badania prof. Piątkiewicz.

Kluczowym wydarzeniem dnia była debata ekspercka „Rola farmaceuty w propagowaniu szczepień w Polsce i na świecie”, moderowana przez dr n. farm. Piotra Merksa.

Prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG), przyznał, że przyjął wprowadzenie szczepień w aptekach z entuzjazmem. Według niego paradoksalnie pandemia uczyniła wiele dobrego – przyspieszyła informatyzację służby zdrowia, nadała uprawnienia farmaceutom.

– Nie ma powodów, by taka wykształcona grupa nie pomagała w systemie ochrony zdrowia, żeby nie szczepiła, nie wypisywała recept. Szczepienie w aptece to doskonały krok, apeluję żeby podjąć kolejne – przekonywał prof. Adam Antczak.

Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, zauważył, że od lipca 2021 r., kiedy miały miejsce pierwsze szczepienia, apteka przestała być tylko sklepem, a zajęła się pomocą pacjentom, świadczeniem usług. Według niego tą drogą idzie rynek światowy, gdzie połowa przychodów aptek pochodzi ze sprzedaży, a druga połowa z usług m.in.: szczepień, porad, wypożyczania sprzętu medycznego.

– Farmaceuci mogą być częścią szeroko pojmowanego zespołu medycznego. Szkoda marnować ich potencjał jedynie na sprzedaż leków – dodał dr hab. Filip Szymański.

Po raz pierwszy, od czasów rozpoczęcia prowadzenia statystyk, żyje ponad 1 mln Polaków mających ponad 85 lat. A to oznacza, że system ochrony zdrowia jest i będzie coraz mocniej obciążony. Według uczestników debaty nieuchronne jest przeniesienie części opieki do aptek.

Źródło informacji: PAP Mediaroom

https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/farmaceuci-powinni-byc-mocniej-zaangazowani-w-system-ochrony-zdrowia